2016 Yılı Kente Katkı Ödülleri Verildi

2016 Yılı Kente Katkı Ödülleri Verildi
Bursa Sivil Toplum Derneği’nin geleneksel hale gelen "2016 Yılı Sivilay Kente Katkı Ödülleri" Nilüfer Dernekler Yerleşkesi'nde düzenlenen törenle sahiplerini buldu.
Bursa Sivil Toplum Derneği’nin geleneksel hale gelen "2016 Yılı Sivilay Kente Katkı Ödülleri" verildi. Sivilay Başkanı Sabri Erdem tarafından yapılan yazılı açıklamada, kuruluş felsefesinden hareketle, Bursa’ya sosyal, kültürel ve ekonomik alanda hizmet veren, ortak paydası “Bursa” olan ve kentlilik bilincinin gelişmesinde emeği geçen gerçek ve tüzel kişilerin, destek amaçlı manevi değerinin büyük olduğuna inandıkları birer plaket ile ödüllendirildikleri belirtildi.

Sivilay seçici kurulun titiz değerlendirmeleri sonucunda Bursa’ya katkı koyan toplamda 4 kişi/kuruma ödül verildi. Ödüller, geçtiğimiz hafta Nilüfer Dernekler Yerleşkesi’nde düzenlenen törenle sahiplerini buldu.

Ödüller gerekçeleri ile şöyle;

FAİK KAPLAN -SOSYAL SORUMLULUKTA FARKINDALIK KATKISI

Bursalılar onu, önce sanayici kimliği ile tanıdı. 

Kaplanlar Soğutma’ nın kurucu ortaklarından Faik Kaplan, sanayideki başarısı ile birlikte, iflah olmaz bir fotoğraf aşığı. Objektifini, sosyal sorumluluk projeleri üzerine de odaklayan Kaplan, ülkemizin kanayan yarası kabul edilen  ‘Çocuk Gelinler’ çalışması ile dikkatleri çekti.

Ülkemizde olduğu kadar, uluslararası arenada da bilinen eserleri ve konferans katılımları gerçekleştiren Faik Kaplan, yaygın medyada Ayşe Arman’a geniş bir yelpazade bu konuyla ilgili ses getiren röportajlar verdi.

Basılı ve görsel medyanın yanı sıra dijital dünyada da, hem fotoğraf hem de kısa film destekleri ile dikkat çeken  sanatçımız, bir Bursalı olarak Türkiye üzerine farkındalık yaratmaya devam ediyor.

Faik Kaplan'ın ödülü de yönetim kurulu üyemiz Nurgül Özselek tarafından sunuldu.

U.Ü. TIP FAKÜLTESİ TIBBİ FARMOKOLOJİ ANA BİLİM DALI -SAĞLIK  DÜNYASINA BİLİMSEL KATKI

Prof.Dr. Sinan Çavun ve Doç.Dr. M.Sertaç Yılmaz liderliğinde yürütülen araştırmada, depresyonu yenen molekül bulundu.

Buluş, depresyon tedavisinde çok önemli gelişimlere yol açacak...

Ekibimiz, çalışmasıyla Avrupa Patenti alırken, bu belge aynı zamanda Uludağ Üniversitesi tarihinde bir ilk olma özelliği taşıyor.

Dünya Sağlık Örgütü verilerine göre, 2020 yılında kalp hastalıklarından sonra, en sık yıkıma yol açacak ikinci hastalık, ne yazık ki depresyon.

Mevcut depresyonun, halen var olan tedavi seçeneklerinde, sıkıntıların olduğu biliniyor. Nitekim, etkin bir tedavi yöntemi de yok. Üstelik mevcut ilaçların yan etkileri de tedaviyi ne yazık ki kısıtlayabiliyor.

‘Mutluluk hormonu’ olarak bilinen ve B-endorfin yıkımı sırasında ortaya çıkan; vücutta sentez edilebilmesi nedeniyle de yan etkisi olmayan  Gly-Gln molekolü, sağlık dünyası için çok önemli bir gelişme...

Bu anlamlı ödül Prof.Dr.Nihat Sapan tarafından sunuldu. 

ATATÜRK STADYUMU ÇALIŞMA GRUBU- KENT DEĞERLERİNE SAHİP ÇIKMA KATKISI...

Atatürk Stadyumu ve çevresini ticari alan olma tehlikesinden uzaklaştırmayı başaran öncüleri unutmamak, kentimize yaptıkları katkıyı bilmek gerekir.

 Bursa Atatürk Stadyumu ve Çevresini Koruma Derneği (BASKOD)

  Bursa Barosu,

  Bursa Mimarlar Odası,

  Bursa Şehir Plancıları Odası ile

  Ali Arabacı ve

  Niyazi Aşır'ın  kişisel yasal başvuruları ile oluşturulan gündem ve yapılan uzun soluklu mücadele, kamuoyunun da ilgisini çekti.

  M.Kemal Atatürk'ün bizzat bağışladığı 1000 TL ile yapılan ve daha sonra yapılan değişikliklerle son halini alan bu Cumhuriyet dönemi yapı adına verilen mücadele Bursa ve Bursalılar adına önemliydi."

Atatürk Stadyumu Çalışma Grubu'na ödülünü eski belediye başkanlarımızdan Erdem Saker takdim etti.

 NİLÜFER ANTİKA PAZARI- SOSYO KÜLTÜREL ve NOSTALJİK KATKI

 Her alanda farkındalık yaratan Bursa Sivil Toplum Derneği (SİVİLAY) kentimize katkı koyan kişi ve kurumları seçerken, öncesinde de ana rolleri üstleniyor.

İşte Antika Pazarı’da bu konulardan biri.

Yönetim kurulu üyemiz Hamide Erdem’in batı dünyasında gördüğü benzer örnekleri, Bursa ölçeğine taşımak istemesi, çok büyük destek aldı...

Önce Hanlar Bölgesi’nde destek gören Antika Pazarı için, çok önemli girişimler yapılarak, projeler dizayn edildi. Ancak, bölgenin yer konusundaki sıkıntıları ve beraberindeki çevresel doku bozulmasında yaşanan darboğaz aşılamadı... 

Bursa ve Türkiye ölçeğinde, önemini gördüğü Antika Pazarı için, tam destek veren Nilüfer Belediyesi, her ayın 3.pazarında Agora Çarşısı’nı bu etkinliğe tahsis ederek, iç turizmin yanında dış turizme de destek vererek farklı bir cazibe merkezi yarattı.

Nilüfer Antika Pazarı; hızla, ülkemizin önemli antika değişimlerinin olduğu platform olarak dikkat çekiyor.

Haber ile ilgili diğer fotoğraflar

Son Eklenen Diğer Haberler