SİVİLAY BATI OSB’Yİ MASAYA YATIRDI

SİVİLAY BATI OSB’Yİ MASAYA YATIRDI
Bursa Sivil Toplum Derneği (SİVİLAY), Batı Organize Sanayi Bölgesi girişimini YESGE'de tartışmaya açtı. SİVİLAY Başkanı Sabri Erdem, Bursa’yı ve geleceğini yakından ilgilendiren Batı OSB girişimini SİVİLAY olarak büyük bir hassasiyetle izlediklerini söyledi.
Bursa Sivil Toplum Derneği (SİVİLAY), Batı Organize Sanayi Bölgesi girişimini özel bir toplantıyla tartışmaya açtı. YESGE toplantısında bir araya gelen SİVİLAY üyeleri Bursa Kent Konseyi Başkanı Semih Pala, Bursa Büyükşehir Belediyesi eski Başkanı Erdem Saker, Nilüfer Belediyesi eski Başkanı Ziya Güney ve Prof.Dr. Hasan Ertürk’ü konuk ederek Batı OSB girişimini değerlendirdi.

SİVİLAY Yönetim Kurulu Başkanı Sabri Erdem, toplantının açılışında Batı OSB girişiminin Bursa’yı ve geleceğini yakından ilgilendirdiğini belirterek SİVİLAY olarak gelişmeleri yakından ve büyük bir hassasiyetle izlediklerini söyledi.

Bursa Kent Konseyi Başkanı Semih Pala, toplantıda “Organize Sanayi Bölgeleri’nin Dünü ve Bugünü” başlıklı kapsamlı bir sunum yaptı. Batı Organize Sanayi Bölgesi girişimine tepki gösteren Bursa Kent konseyi Başkanı Semih Pala, “Kimilerinin fantezilerine göre gelecek planı olmaz. Biz bile Batı OSB projesini basından öğrendik. Düşünebiliyor musunuz, Büyükşehir’in bile haberi yok” dedi. “Bursa Kent Konseyi olarak Bursa’yla ilgili her şeyi çekinmeden konuşuyoruz; Batı OSB’de onlardan birisi” diye sözlerine devam eden Semih Pala, şunları söyledi: “Sanayi Bölgeleri Yasası OSB’leri özerk hale getirdi. Belde belediyelerinin zulmünden kurtulma gerekçesiyle yola çıkılırken, OSB’ler özerk cumhuriyet haline geldi. Belediyeler OSB’lerin içindeki yola bile karışamıyor. Planlamalarını, uygulamalarını her şeylerini kimseye sormadan kendi başlarına yapıyorlar.”

“Bütünşehir Yasası’ndan sonra OSB’ler bu şekilde özerk kalamaz. OSB’ler planlarını mutlaka Büyükşehir Belediyesi’ne onaylatmalı” diyen Semih Pala, “Şu anda kafalarına estiği gibi işler yapıyorlar. Örneğin santral bile yapıyorlar” diyerek isim vermeden DOSAB’ta kurulması gündemde olan Termik Santral girişimine de tepki gösterdi. İsim vermeden BTSO yönetimini de eleştiren Semih Pala, “Birkaç istekli arkadaş kendilerine göre kurgulamışlar. İşte Bursa’yı uçuracaklarmış. Sanki Bursa’da hiç yerel yönetimler yok. Sanki Bursa batmış, birileri kurtaracakmış gibi hareket ediyor. Yatırım yapılmalı ama doğru yapılmalı” dedi.

Kurulması planlanan ve Bursa Çevre Yolu’nun güneyinde Uluabat Gölüne yakın arsaları da kapsayan 13 milyon metrekarelik Batı OSB’ye ihtiyacın olmadığını dile getiren Kent Konseyi Başkanı Pala, Bursa’da toplam 25 milyon metrekarelik sanayi arsasının boş olduğuna dikkat çekerek, bu boş alanları tek tek SİVİLAY üyelerine aktardı. Pala, bu boş arsaların yatırım yapılabilir hale getirilmesi için çözümler üretilerek ek OSB yapmadan ihtiyacın karşılanabileceğini söyledi.

HASAN ERTÜRK: EKOLOJİK DENGE RANTA KURBAN EDİLİYOR

Toplantıda “Sanayileşmenin Kente Etkileri” başlıklı bir sunum yapan Prof.Dr. Hasan Ertürk de, Batı OSB girişiminin Bursa üzerindeki olası olumsuz sonuçlarına dikkat çekerek, “Ekolojik altyapısı olmadan gerçekleşecek hızlı büyüme hızlı çöküşle sonuçlanır. Batı OSB’yi planlayanlar projenin ekolojik altyapısını sorguladılar mı? Hiç sanmıyorum” dedi.

Prof.Dr. Ertürk, “Nüfus planları altüst olacak. Bursa Ovası bitti. Yenişehir, Karacabey, Mustafakemalpaşa ovaları gözaltında” diye konuştu. Ertürk, şunları söyledi:“Bölgesel planlama ile kentin anayasasını bozuyoruz. Peki, bu neden oluyor? İstanbul Çevre Düzeni Planı içinde bu var. İstanbul-İzmir Otoyol projesi de bu hedef için yapılıyor. Sanayiyi ulaşım ağının etrafına yapmaya çalışıyorlar. Çevre Yolu Uluabat Gölü’nün güneydin geçecekti ama kuzeye aldırdılar. Neden? Çünkü rant için. Bursa’yı birileri pazarlamaya çalışıyor. Rant peşinde koşuluyor. Mevcut sanayi bölgeleri kullanılabilir ama rant peşinde koşanlar bunu engelliyor. Rant peşinde koşarsanız ekolojik dengeyi koruyamazsınız.”

ZİYA GÜNEY: BATI OSB KADAR BÜYÜK TEHDİT OLMADI

Nilüfer Belediyesi Kurucu Başkanı Ziya Güney de, toplantıdaki konuşmasında, “Batı OSB girişimi kadar Bursa’yı tehdit eden başka bir proje olmadı” diyerek projeye sert eleştirilerde bulundu.

“Şu anda Bursa yıllar önce planlanan küresel sermayenin saldırısı altında. Bu kararlar Bursa ve İstanbul’un karar mercilerinin çok üzerinde” diyen Ziya Güney, “Bursa gibi İstanbul çevresindeki iller lojistik destek sağlayan alt merkezler olarak belirlendi. Oysa Batı OSB, 1998 yılı onaylı 2020 ve onay bekleyen 2030 Bursa Çevre Düzeni Planı’na aykırı. Bursa’nın ekolojik alanları daha fazla tahrip edilmemeli ve buna Batı OSB’de eklenmemeli” dedi.

ERDEM SAKER: HOLLANDA TARIMDAN PARA KAZANILABİLECEĞİNİN ÖRNEĞİ

SİVİLAY toplantısında “İleri Teknoloji Tarım Nasıl Olur?” başlıklı bir konuşma yapan Bursa Büyükşehir Belediyesi eski Başkanı Erdem Saker ise, Hollanda ve İsrail tarım uygulamalarını ayrıntılı örneklerle anlatarak, ileri teknoloji ile ekolojik denge bozulmadan tarımdan nasıl yüksek verim elde edilebileceğini paylaştı. Saker, şunları söyledi: “Hollanda’nın Konya kadar yüzölçümü var ancak yıllık 800 milyar dolarlık GSMH’ya sahip. Bu rakam Türkiye’nin GSMH’na eşit. Hollanda’nın kişi başı milli geliri 47 bin dolar, Türkiye’nin ise 10 bin dolar. Hollanda, ABD ve Fransa’dan sonra dünyanın en büyük üçüncü gıda ihracatçısı olan ülke. AB’nin toplam gıda ihracatının yüzde 25’ini Hollanda tek başına yapıyor. Bu, tarımdan para kazanılabileceğinin en güzel örneği.”

Haber ile ilgili diğer fotoğraflar

Son Eklenen Diğer Haberler