SİVİLAY : “Bursa’mızın ve çocuklarımızın geleceği karartılamaz”

SİVİLAY : “Bursa’mızın ve çocuklarımızın geleceği karartılamaz”
Bursa Sivilay Derneği, Demirtaş Organize Sanayi Bölgesi'ne yapılması planlanan kömürlü termik santral hakkında Bursa 2. İdare Mahkemesi tarafından verilen yürütmeyi durdurma kararını desteklediklerini açıkladı.
Kömürlü termik santral yapılması düşünülen Demirtaş Organize Sanayi Bölgesi'ne mahkeme tarafından görevlendirilen bilirkişinin yaptığı ziyaret ve incelemeler üzerine, Bursa Sivilay Derneği Bursa 2. İdare Mahkemesi tarafından verilen yürütmeyi durdurma kararını desteklediklerini açıkladı.

Demirtaş Organize Sanayi Bölgesi'ne yapılması planlanan termik santral projesini geçtiğimiz günlerde masaya yatıran Bursa Sivilay Derneği,  Bursa 2. İdare Mahkemesi tarafından verilen yürütmeyi durdurma kararının ardından, mahkeme tarafından görevlendirilen bilirkişinin yaptığı ziyaret ve inceleme neticesinde konuyu yeniden gündeme taşıdı. Bursa Sivilay Derneği yaptığı yazılı açıklamada, kömürlü termik santrallerin halk sağlığı üzerindeki hastalık ve ölüm ile sonuçlanabilen olumsuz etkilerinin tartışmasız bir gerçek olduğuna dikkat çekerek, “Tüm gelişmiş ülkelerin tercih etmiş olduğu çevreye en az etki eden sürdürülebilir temiz enerji üretim modellerinin tercih edilmesi mantık gerçeğidir. Tüm olumsuz etkileri göz ardı edip, halen ısrarla Bursa'nın sanayi kenti olmasını savunanlar, Bursa’mızın ve çocuklarımızın geleceğini karartmaya azmetmiş görünüyorlar” dedi. 

 Bursa Sivilay Derneği Yönetim Kurulu Başkanı Sabri Erdem, Aralık ayında Paris'te gerçekleştirilen ve 200'e yakın ülke lideri ile bürokratların ve sivil toplum temsilcilerinin katıldığı İklim Zirvesi'nde iklim değişikliği ile mücadele etmenin öneminin ortaya koyulduğuna dikkat çekerek,  “Tüm dünyanın beraber harekete geçeceği bir anlaşma metni imzalandı. Mutabık kalınan bu metinin çalışmalarında fosil yakıttan vazgeçilmesi büyük önem taşımaktadır” dedi.

AKILLA İZAHI YOK

Dünya üzerindeki ülkelerin alternatif enerji kaynaklarına yöneldiğini, ülkemizde ise termik santralin çok iyi bir şeymiş gibi lanse edildiğini ifade eden Başkan Erdem, "Senede 500 bin tondan fazla kömür yakılacağı yetkililer tarafından dillendirilen bu tesisin şehrimizde ne gibi olumsuzluklara yol açacağı ortadadır. 70'li yıllardan günümüze gerek meteorolojik gerek tarımsal alandaki olumsuzluklar Bursa'da kendini ciddi bir şekilde hissettiriyor. Dünyanın terk etme kararı aldığı termik santrali bizim kurtarıcı gibi görmemizin akılla izahı yoktur" dedi.

Bursa'nın sanayi kenti olmasına vurgu yapılarak yıllardır plansız bir kentleşme ve özensiz yatırımlar sonucu nüfusu sürekli artan bir şehir haline getirildiğini ifade eden Erdem,  bunun sonucunda konuttan eğitime, trafikten hava kirliliğine, sosyal yaşamdan kültürel varlıkların korunmasına kadar hayatın her alanında olumsuz sonuçları olduğunu söyledi.

Başkan Sabri Erdem, “Böyle bir projenin bırakın hayata geçirilmesini, düşünülmesi bile bu kentin insanına yapılmış bir haksızlıktır ve bu tür girişimlere başta Çevre, Sağlık ve Yerel Yönetimler olmak üzere Kamu Kurumlarının kentlinin sağlığını düşünerek destek değil, müdahil olması gerekir” dedi.

Son Eklenen Diğer Haberler