2012 Yılı Sivilay Kente Katkı Ödülleri

2012 Yılı Sivilay Kente Katkı Ödülleri
Bursa Sivil Toplum Derneği’nin geleneksel hale gelen 2012 yılı "Sivilay Kente Katkı Ödülleri" Dernekler Yerleşkesi’nde düzenlenen törenle sahiplerini buldu.
trong>Seçici kurulun titiz değerlendirmeleri sonucunda Bursa’ya sosyal, kültürel ve ekonomik alandakatkı koyan toplamda 12 kişi ve kurumlara ödül verildi.

Ödül alan kişi ve kurumlar gerekçeleri ile şöyle;

AFİF ANTEL

Kolay değil baba yadigarı değerleri, armağan edebilmek… Babası İhsan Celal Antel’in koleksiyonunu Bursa Kent Müzesi’ne bağışladı. Bursa’nın önemli bir tarihine ışık tutan görsel hafızasını paylaştığı için…

BAŞKÖY SAKİNLERİ

Köyden geldi ses… Haklıydılar üstelik. Ve yasalar önünde de kazandılar mücadeleyi. İçme suyunun kirlenmesi ve taş ocağı çalışmalarının durdurulmaması sonucu gösterdikleri dayanışma, örnek oldu Türkiye’ye.

MUHARREM OR

Yıllardır geriden takip ettiğimiz, olimpiyat oyunlarının atletizm branşında, Londra’da bu kez makus talih yenildi. İlk kez altın ve gümüş madalya kazanan Türkiye Ulusal Atletizm Takımı’nın baş antrenörü olarak göğsümüzü kabarttı.

BURSASPOR 16 YAŞ TAKIMI; ‘Altyapıya önem veriyoruz’ ifadesi dillere pelesenktir. Futbol dünyasının tipik, vazgeçilmez açıklamasıdır üstelik.  Ama, onlar; Avrupa Şampiyonu oldu ve Çin’deki Dünya Şampiyonası’na katılarak, kentimize gurur yaşattılar.

DİNÇER CENGİZ; Nilüfer Özel Eğitim Meslek Lisesi (İşitme Engelliler)  öğrencileri ile farklı spor branşlarında Türkiye şampiyonluklarını Bursa’ya getiren bir öğretmen. Özellikle basketbolda, Nilüfer Özel Eğitim Meslek Lisesi (İşitme Engelliler)  son on yıldır Türkiye Şampiyonu. Tesadüf değil, çalışmanın ve azmin sonucu…

ŞİNASİ ÇELİKKOL; Geleneksel ne varsa yok oluyor. Dijital çağda, alışkanlıklar da değişti, değişmeye devam ediyor. Karagöz-Hacivat Gölge Oyunu, sadece belli zamanlarda yer alsa da, biraz da onun sayesinde devam ediyor.

BURSA ARAŞTIRMALARI MERKEZİ

Cumhuriyet tarihinin en büyük ve kapsamlı Bursa araştırmalarını, kentimize kazandırdılar. Son beş yıl içinde, 100’den fazla kitap ve eser halkımızın beğenisine sunuldu. Üstelik ücretsiz…

U.Ü. TIP FAKÜLTESİ HASTENESİ; Kaliteli ve Güvenli Sağlık Hizmeti sunma anlamında, Dünya'nın en saygın kalite kurumu olan Joint Commission İnternational (JCI) tarafından akredite edildi. Ülkemizde bu belgeye sahip iki kamu üniversitesi var : Uludağ ve Hacettepe Üniversitesi

CUMHUR AYGÜN; Türkiye Cumhuriyeti’nin kurucusu Mustafa Kemal Atatürk’ün vefatının 74.yılı nedeniyle, İzmir’de hiç prova yapılmadan, 2 bin 400 yurttaş ile devasa bir portreyi gökyüzünden belgeledi. Projesi ve çektiği fotoğraf ile dünyada bir ilke imza attı.

U.Ü. TOPLUM GÖNÜLLÜLERİ; ‘Aynı gökyüzüne bakıyoruz’ diyerek, 6 ay boyunca 30 üniversiteli genç, Bursa E Tipi Kapalı Cezaevi’nde çalıştı…Tutuklu çocuk ve gençlerin kendilerini tanımalarına, ifade etmelerine ve toplumsal yaşama uyumları için projeler geliştirdiler.

MUSTAFA BOZBEY

Sivil toplum örgütlenmesinin önemini bilen demokrasi aşıklarından biri… Türkiye’nin ilk ve tek Dernekler Yerleşkesi’ni Bursa’ya kazandırırken , 200’den fazla sivil toplum örgütüne kucak açtı.

ERDEM SAKER ; Kentimizin efsane belediye başkanlarından birisi… Bursa için üretmeye devam ediyor. Bilgi birikimlerini kentimizden yana koyarken, gazete yazıları ile dikkat çekip, sivil toplum örgütlerinde etkin çalışmalara hala önderlik ediyor…

Son Eklenen Diğer Ödüller