2013 Yılı Sivilay Kente Katkı Ödülleri

2013 Yılı Sivilay Kente Katkı Ödülleri
Bursa Sivil Toplum Derneği (SİVİLAY) tarafından geleneksel hale getirilen Kente Katkı Ödülleri belli oldu. Bursa'ya sosyal, kültürel ve ekonomik alanda katkı koyan kişi ve kurumlara, 26 Haziran Perşembe akşamı ödülleri taktim edildi.
Bursa Sivil Toplum Derneği SİVİLAY'ın, Kente Katkı Ödülü’ne layık gördüğü kişi ve kurumlar, gerekçeleri ile şöyle;

BURSA BİLİM ve TEKNOLOJİ MERKEZİ

240 deney düzeneğinin yanı sıra simülatörler, planetaryum ve özel tasarım galerileriyle, çocuklarımızın, bilim ve teknolojiye, ilgisini çekmek; kolay, anlaşılır ve eğlenceli şekilde bilimsel sunum yapabilmeleri amacıyla geliştirildi. TÜYAP Fuar Alanı’nın yanındaki 12.000 m2'lik alan üzerinde hizmete açılan Merkez,  Türkiye’ye model olmayı hedefliyor.

BURSA BİLİM ve TEKNOLOJİ MERKEZİ'nin ödülünü Büyükşehir Belediyesi Eski Başkanı Erdem Saker, Büyükşehir Belediyesi Başkan Vekili Abdülkadir Karlık'a takdim etti. Karlık'a Bursa Bilim ve Teknoloji Merkezi (BTM) Kurumsal İletişim Sorumlusu Gamze Demirbaş Çelebi eşlik etti 

BURSA’nın KADIN YÜZÜ

Güney Özkılınç, Deniz Dalkılınç ve Ceyhun İrgil; Bursa'da doğmuş, Bursa'da yaşamış ve Bursa'da artı değer yaratmış bin beşyüz isim ile 100 kadının hikayesini "Bursa'nın Kadın Yüzü" kitabında bir araya getirdi. Kitabın geliri ise, tıp öğrencileri ve meme kanseri hastaları için kullanılmak üzere bağışlandı.

üney Özkılınç, Deniz Dalkılınç ve Ceyhun İrgil, ödüllerini SİVİLAY Yönetim Kurulu üyesi Araştırmacı / Gazeteci İsmail Kemankaş'tan aldı.

BURSA FLARMONİ DERNEĞİ

Çağdaş çok sesli müziğin daha geniş halk kitlelerine yayılmasını sağlamak amacıylabaşta Bursa Bölge Devlet Senfoni Orkestrası olmak üzere Bursa’ya birçok kuruluşun kazandırılması misyonunu üstlendi. Son iki yıldır Bursa Bölge Devlet Senfoni Orkestrası'nın aktif destekçisi olarak gelişmesini ve adını tüm dünyaya duyurmasını sağlamak için çalışmaya devam ediyor.

Nilüfer Belediye Başkanı Mustafa Bozbey ve SİVİLAY Yönetim Kurulu üyesi Sabri Erdem, Flarmoni Derneği Başkan Yardımcısı Mehdi Kamruz'a ödülünü birlikte takdim etti.

BÜYÜKŞEHİR BELEDİYESİ / Mahfel

SİVİLAY’ın da öncülük ederek önerdiği, desteklediği görüş kabul gördü ve Mahfel, İl Genel Meclisi kararı ile Büyükşehir Belediyesi’ne devredildi. Belediyemiz; aslına uygun olarak tüm bakım, onarım ve düzenleme çalışmaları yapılan Bursa’nın gözbebeği Mahfel’i, sosyal tesis olarak kente kazandırdı.

HAYAL KAMPÜSÜ PROJESİ - UÜ SU ALTI TOPLULUĞU

Uludağ Üniversitesi Sualtı Topluluğu (USAT), on yıldır, engelli bireylere dalış ve yüzme öğretiyor. Hayal Kampüsü projesi ile Bursa’da engelli çocuklarla yüzme ve dalış çalışmaları yaparken ailelerini de unutmadılar. K.Ö.Y  Topluluğu’nun da katılımıyla Antalya’da gerçekleştirilen müzik, satranç, fotoğraf, balık tutma çalışmalarını da ailelerle birlikte yaptılar.

HER YERDE TIYATRO PROJESI 

Büyükşehir Belediyesi Şehir Tiyatrosu,‘Her Yerde Tiyatro’ projesi kapsamında  kent merkezinden uzakta yaşayan ve tiyatroya gitme olanağı bulamayan kentimizin insanına nefes aldırdılar. Proje kapsamında bu zamana kadar 277 performansla yaklaşık 46 bin seyirciye ulaşarak çok önemli bir sosyal sorumluluk projesine imza attılar.

SİVİLAY eski Başkanlarından Ceyhun İrgil'in ödül takdiminde, Başkanvekili Karlık’a, Büyükşehir Belediyesi Kültür Şube Müdürü Nur Çakır, Büyükşehir Belediyesi Şehir Tiyatrosu Genel Sanat Yönetmeni Ertan Akman eşlik etti. 

KADIN HAYATA YAKIN

Dört yıl önce Nilüfer Belediyesi’nin 50 kadın ile başlattığı Nilüfer’de Kadın Hayata Yakın projesi kapsamında, çevre ilçe ve köylerden yaklaşık 1000 kadın okudukları kitabın yazarları ile buluştu. Bu proje ile kadınların sosyal yaşamın içinde yer almaları ve sanatın değişlik dallarıyla ilgili bilgi sahibi olmaları da hedefleniyor.

Projenin mimarı Şafak Pala ödülü Başkan Bozbey ile birlikte aldı. 

MOR SALKIM KADIN DAYANIŞMA DERNEĞİ

İki yılda çok önemli projelere imza attılar. Birleşmiş Milletler Kadın Dostu Kentler Programından hibe alarak  3 mahallede (Soğanlı, Emek ve Elmasbahçeler) kadın ve erkek atölyeleri ile 1064 kadın ve erkeğe ulaştı. Dernek bugüne kadar 1300'ün üzerinde kadına ücretsiz danışmanlık hizmeti verdi.

Törende Başkan Dilek Üzümcüler, dernek hakkında kısa bilgilendirme yaparak, herkesi duyarlı olmaya davet etti. Üzümcüler Ödülünü SİVİLAY Yönt.Krl üyesi Hamide Erdem'den aldı. 

FERAİZCİZADE MEHMET ŞAKİR OYUN YAZMA YARIŞMASI

Türkiye'nin ilk oyun yazarlarından Feraizcizade Mehmet Şakir adına Osmangazi Belediyesi tarafından iki yıldır düzenlenen ‘Oyun Yazma Yarışması' ile tiyatroya değerli eserler kazandırılırken, yeni oyun yazarlarının yetişmesine de destek olundu. Feraizcizade Mehmet Şakir'in eserleri yeniden bastırılarak Bursa kitaplığına kazandırıldı.

SİVİLAY Yönt.Krl üyesi Nihat Sapan'dan ödülünü alan Osmangazi Belediyesi Kültür İşleri Müdürü Kenan Kır, yarışmanın üçüncüsünün gerçekleştirileceği bilgisini verdi.

ŞEHİR PLANCILARI ODASI BURSA ŞUBESİ

İmar Yasası ve ilgili yönetmeliklere aykırı durumları saptadıklarında ilgili ilçe ve Büyükşehir belediyelerine gerekli itiraz ve başvuruda bulundular. Söz konusu parkların tekrar orada yaşayanlara kazandırılması ve hizmete açılması için hukuki süreç de dahil olmak üzere mücadele etmeyi hiç bırakmadılar.

ŞİİR KÜTÜPHANESİ

Nilüfer Belediyesi Nâzım Hikmet Kültürevi içinde yer alan Şiir Kütüphanesi, Türkiye’de ilk ve tek olması ile dikkat çekiyor. 600 m2’lik alanda konumlanan, şiire dair her tür bilgi ve belgeyi okur ile paylaşan kütüphanede, 7 bin civarında kitabın yanı sıra internete erişim olanağı, şiir sergileri ve çocuk bölümleri de bulunuyor.

SİVİLAY Yönt.Krl üyesi Sinan Çavun, Kütüphane Koordinatörü Zeynep Terzioğlu ve ekibine ödülünü Başkan Bozbey ile birlikte takdim etti.

ULUDAĞ KÜLTÜR MERKEZİ / Kamil Atlıman

Kamil Atlıman; tamamen işçilerden oluşturduğu tiyatroda, işletmede yapılan iyileştirmelere göre senaryo yazıp oyuncuları seçiyor ve yönetmenlik yapıyor. Slovakya merkezli işletmenin Bursa fabrikasındaki grubuyla, sözsüz ve müzikli tiyatroda Avrupa birinciliği ve dünya ikinciliğini elde ederek, Bursa’nın adını uluslararası iş dünyasında da duyurdular.

ULUDAĞ ÜNİVERSİTESİ TIP FAKÜLTESİ HASTANESİ

Böbrek nakli sayıları ve yapılamayan Karaciğer ve Kalp Nakli operasyonları konusunda son yıllarda ciddi atılım yaptı. 2013 yılında 82 Böbrek Nakli ile Türkiye’de Devlet Üniversite Hastaneleri arasında 3’üncü sıraya, 19 Karaciğer Nakli ile 6’ıncı sıraya çıkarak, söz sahibi Üniversite hastaneleri arasında yerini aldı. Son olarak Kalp Nakli konusunda da ruhsatlandırma aşamasını geçerek, bu konudaki kararlılığını gösterdi.

Tıp Fakültesi Dekanı Prof.Dr. İrfan KIRIŞTIOĞLU ödülünü SİVİLAY Yönt.Krl üyesi Kubilay Aydın'dan aldı. Aydın ve Kırıştıoğlu herkesi organ bağışı yapmaya davet etti. 

Haber ile ilgili diğer fotoğraflar

Son Eklenen Diğer Ödüller