2015 YILI KENTE KATKI ÖDÜLLERİ

2015 YILI KENTE KATKI ÖDÜLLERİ
Sivilay seçici kurulun titiz değerlendirmeleri sonucunda DOSAB Termik Santrala Hayır Platformu, Mümin Ceyhan, Bursa Kültür Kaynakları Araştırma Kütüphanesi, Bursa Halkla İlişkiler Derneği’nin (BHİD), Nilüfer Belediyesi Kültür Sanat Etkinlikleri olmak üzere toplamda dört kurum/kuruluş ödüle layık görüldü.
Bursa Sivil Toplum Derneği (SİVİLAY)’ın geleneksel hale gelen "2015 Yılı Sivilay Kente Katkı Ödülleri" geçtiğimiz gün Nilüfer Dernekler Yerleşkesi’nde düzenlenen törenle sahiplerine verildi.

Sivilay Başkanı Sabri Erdem konuşmasında, kuruluş felsefesinden hareketle, Bursa’ya sosyal, kültürel ve ekonomik alanda hizmet veren, “Bursacılık” felsefesi ve kentlilik bilincinin gelişmesinde emeği geçen gerçek ve tüzel kişilerin ödüllendirdiklerini belirtti. Sivilay seçici kurulun titiz değerlendirmeleri sonucunda DOSAB Termik Santrala Hayır Platformu, Mümin Ceyhan, Bursa Kültür Kaynakları Araştırma Kütüphanesi, Bursa Halkla İlişkiler Derneği’nin (BHİD), Nilüfer Belediyesi Kültür Sanat Etkinlikleri olmak üzere toplamda dört kurum/kuruluş ödüle layık görüldü.

DOSAB Termik Santrala Hayır Platformu; Bursa ovasının ortasına kurulmak istenen termik santrale karşı yaklaşık 1,5 yıldır verdikleri mücadele nedeniyle ödüle layık görülürken, ödülü platform üyeleri adına dava sürecinde yer alan Avukat Eralp Atabek, Sivilay Yönetim Kurulu Üyesi Kubilay Aydın’dan aldı. Avukat Atabek konuşmasında, Bakanlıkça verilen “ÇED Olumlu Kararı”na karşılık meslek odaları, dernekler ve yurttaşlar olarak açtıkları davada, Bursa 2. İdare Mahkemesi’nin oybirliği ile santral projesinin yürütmesini durdurduğunu belirtti.

Mümin Ceyhan, Bursa Kültür Kaynakları Araştırma Kütüphanesi ise, Bursalıların Bursa’yı tanıması ihtiyacını karşılamak üzere Görükle yerleşkesinde hizmete giren ve Bursa ile ilgili araştırma yapmak isteyen herkesin kullanımına açık olan araştırma ve ihtisas kütüphanesi olması nedeniyle ödüllendirildi.  Mümin Ceyhan ödülünü kütüphane danışma kurulu üyeleri ile birlikte, Sivilay Yönetim Kurulu Üyesi Prof.Dr. Nihat Sapan ve Prof. Dr. Müfit Parlak’ın elinden alırken, törende kendisine en büyük desteği verdiğini belirttiği ailesi de Ceyhan’ı yalnız bırakmadı. Mümin Ceyhan konuşmasında, Bursa’nın öz değerlerinin korunması ve geliştirilmesi için kent hakkında yapılacak tarih, sosyoloji, bilim, coğrafya vb. gibi araştırmaları desteklemeye devam ettiklerini belirtti.

Bursa Halkla İlişkiler Derneği’nin (BHİD), halkla ilişkiler ve kurumsal iletişim çalışmalarını teşvik amacıyla düzenlediği ve etkisi her yıl büyüyen HİÇ Ödülleri’ne de bu yıl SİVİLAY tarafından ödül verildi. HİÇ çalışmalarını başlatan geçmiş dönem Yönetim Kurulu Başkanı Serdar Ömer Oğulları ve yeni dönem Başkanı Bedirhan Bozali yönetim kurulu üyeleriyle birlikte ödülü, Sivilay Yönetim Kurulu Üyeleri Okan Aras ve Sibel Bağcı Uzun’dan aldı. Başkan Bedirhan Bozali, geçtiğimiz yıl yerelden ulusala açılan HİÇ ödüllerine katkı koyan tüm BHİD üyelerine teşekkür ederken, Türkiye’nin iletişim alanındaki en önemli Sivil Toplum Kuruluşlarından biri olmak için aynı güçle çalışmaya devam edeceklerini söyledi.

Sivilay’ın son ödülü ise, Nilüferlileri sanatla buluşturarak örnek etkinliklere imza atan ve Bursa’da Nilüfer’i kültür sanatın başkenti yapan Nilüfer Belediyesi Kültür Sanat Etkinlikleri’nin oldu. Nilüfer Belediyesi Kültür ve Sosyal İşler Müdürü Güney Özkılınç’a ödülünü Sivilay Yönetim Kurulu Üyesi Binay Kazan takdim ederken, Özkılınç konserleri, tiyatro festivali, müzik eğitim çalışmaları, kütüphaneleri, kursları, kültürevleri ve salonlarıyla diğer kentlere de örnek olmanın mutluluğunu yaşadıklarını belirtti. Özkılınç, Müzeler Şehri olmak yolunda da önemli çalışmalara imza attıklarını ve yakında Türkiye’nin en büyük ve en kapsamlı Müzik Enstrümanları Müzesi’ni açacaklarının müjdesini verdi.

Haber ile ilgili diğer fotoğraflar

Son Eklenen Diğer Ödüller