Antika Pazarı kuruluyor.

Güzin Abraş

 

Nasıl ki her şehrin bir silueti, kendine özgü ürünleri varsa bana göre kokusu da var.  Koku ki ; aşkın kimyasıdır derler. Bir şehre aşık olmak da onun kimyasına, kokusuna akmak olsa gerek.

Vali Şahabettin Harput’un da çokça dillendirdiği Abdülhak Şinasi Hisar’ın “Bursa bizde bizi, bizim için saklayan şehir”dizelerini de en iyi “sandık” ifadesi tamamlar.

Bu şehir sandık kokar.  Eskiyi saklar. İçi pek çok değerle dolu ancak kullanılmayan, kapağının kaldırılıp, gizli değerlerini keşfedecek birilerini bekleyen gizemli bir sandık gibi gelir bana bu şehir.

Bursa için çalışan sivil toplum örgütleri bu sandığın kapağını aralayacak projeler için çalışıyorlar. En verimli işler ise sinerji ile oluşuyor. Sivilay,  Kapalı Çarşı Derneği yönetimini konuk ettiği toplantıda farklı bir yaklaşımı değerlendirdi.  Mühendis kimliğinin ötesine geçen bir proje sunan Sivilay üyesi Hamide Erdem’in “ Bursa’ya antika pazarı kurulsun “ önerisi dünyadan verilen çeşitli örnekler eşliğinde tartışıldı. Antika Pazarı için geçmiş dönem Büyükşehir Belediye Başkanlarından Erdem Saker ve Kapalı Çarşı Derneği Üyesi ve antika konusunda şehirde kanaat önderi olan Mehdi Kamruz projenin gönüllü danışmanları oldu.

Yer olarak ise ;  Geyve Han, Fidan Han, Koza Han, Kapalı Çarşı ve Cumhuriyet caddesine bitişik olan Ertuğrul Bey Meydanı seçildi.

Düşünün  ki ; henüz Amerika kıtası keşfedilmeden yapılmış hanların gölgesinde bir antika pazarı kurulacak. İpek ve Baharat yollarından gelip Bursa’da kim bilir hangi gelinin bohçasında saklanan, kırılmasın, bozulmasın diye imtina edilirken ailenin birkaç kuşağının ölümüne, doğumuna tanık olan, yılların bilgeliğini üzerine sindiren o eşyalar kıymet bileni ile buluşacak. Herkes evindeki antika eşyasını değerlendirme fırsatı bulacak. Hobi sahipleri yeni objelere kavuşmanın mutluluğunu yaşayacak. Üstelik  alış ve verişin yapıldığı bu eylem sırasında eski eşya ile antika eşya arasındaki fark da öğrenilecek.

Antika pazarı her hafta kurulmayacak. Ertuğrul Bey Meydanı’nda eski ve yeni kitap pazarı, organik gıda pazarı, müzik ve hobi pazarı gibi farklı temalarda kurulacak diğer pazarlarla dönüşümlü olarak meraklısıyla buluşacak.

Özellikle Avrupa’da sadece şehirlerde değil, köylerde kasabalarda bile insanları hafta sonu bir araya getiren elit bir aktivite olarak anılan, Türkiye’de de İstanbul, Ankara, İzmir’de örnekleri olan antika pazarı hem alıcılar hem de satış yapmak isteyenler için güzel bir fırsat. Proje Büyükşehir Belediye Başkanı Recep Altepe’ye sunuldu. Başkan’ın olumlu yaklaşımı üzerine Mimarlar Odası  Bursa Şubesi de sinerjiye dahil oldu ve Ertuğrul Bey Meydanı’nda satıcılar için stant yerleşim planları yapılmaya başlandı. Bir sonraki aşamada Burfaş devreye girecek ve satıcı başvuru ve seçimleri tamamlanacak. Açılış için yeniliğe en uygun tarih olan İlkbahar ayları planlanıyor.

Yani sandıklar açılacak ... İçindeki değerler paylaşılacak…  

Yazarın Diğer Yazıları