Bursa Atatürk Stadı SİVİLAY’ın merceğinde!

Binay Kazan

Bilindiği gibi çağdaş demokrasilerin vazgeçilmez koşulu; örgütlenmiş toplumdur. Örgütlü toplumun temel unsuru da: STK’ lar yani sivil toplum kuruluşlarıdır. Dünyada çok önemli bir güç olarak görülen STK’lar ülke ve kent yönetimlerinde de söz sahibidirler. 

Hem de etkin ve yetkili bir şekilde!

 Bir anlamda bu iddialı söz sahipliğini “dünyadaki birçok ülkeyi/ birçok şehri STK’ lar yönetiyor” olarak da yorumlayabiliriz.

Ama ne yazık ki Türkiye bu konuda çok geride kalmıştır.

STK fakiri ülkemizde; insanlar adeta örgütlenmekten korkmaktadırlar. Bu tezi sayısal verilerle desteklemek gerekirse şöyle istatistiki bir sonuca ulaşabiliyoruz.

Şu anda Türkiye’de 81 bin 236 sivil toplum kuruluşu bulunuyor.75 milyonluk nüfusa göre; her 923 kişiden biri STK üyesi olarak görülüyor.

Bu sonuç: çok düşündürücü ve acıdır.

Çünkü; gelişmiş ülkelerdeki sayılarla aramızda büyük uçurum olduğu görülüyor.

Bu uçurumu orantılı sayılar şöyle gösteriyor.

Almanya’da 2 milyon 100 bin STK vardır ve her 40 kişiden biri bu derneklere üyedir.

Fransa’da 1 Milyon 470 bin STK faaliyette bulunmakta olup, her 39 kişiden biribu kuruluşlarda görev almaktadır.

ABD’de ise; 1 milyon 200 bin STK vardır ve her 15 kişiden biri STK üyesi olarak çalışmaktadır.                             

Bu noktada STK’ların oluşum sebebine gitmek gerekiyor. Herhangi bir sorun hakkında ya da ihmal edilen bir konuda bireylerin oluşturdukları güçle kamuoyunu harekete geçirmek üzere planlı ve sürekli çalışmalar yapmak için kurulan STK’ lar, zaman-zaman çok başarılı sonuçlara ulaşabiliyor.

Bir ülkede veya kentte; sorun olarak ortaya çıkan bir konuda kamuoyunu harekete geçirmek ve o sorunun çözümünü sağlamak bir STK’nın temel görevidir.

İşte bu kutsal görevdir STK’ların özündeki amaç…

                                              SİVİLAY GERÇEĞİ ARIYOR

Sivil toplum hareketinin çok geri kaldığı bu ülkede ve bu şehirde, yine de yüzümüzü ağartan STK hareketleri ile karşılaşmıyor da değiliz.

Örneğin…2004 Yılında kurulan Bursa Sivil Toplum Derneği (SİVİLAY)gerçekleştirdiği etkinlikler ile yaşadığımız kentin tarihine izler bırakıyor.                    

Yaşadığımız kent için “söyleyecek sözüm var” diyen üyelerin oluşturduğu SİVİLAY’ın yarın akşam çok önemli bir toplantısı var.

SİVİLAY Başkanı Okan Aras derneğin Bursa Atatürk Stadyumunu tartışmak üzere Divan Hotel’de toplanacağını bildirdi.

Saat 20.00’de başlayacak olan yemekli toplantıda; yıkılması ve yerine bir kent meydanı yapılması planlanan ama şiddetle tepki gören bir konu, SİVİLAY yöneticilerinin ve konunun uzmanları tarafından yorumlanacak.

Moderatörlüğünü Okan Aras’ın yapacağı toplantının konuşmacıları: Gazeteci-Yazarİsmail Kemankaş ve Atletizm Federasyonu Teknik Kurul Başkanı Muharrem Orolacak.

Bursa tarihinde çok önemli yeri bulunan Atatürk Stadının dünü-bugünü ve geleceğinin mercek altına alınacağı SİVİLAY YESGE (yemekli sohbet toplantısı) programında; özel anılar ve fotoğraflar da paylaşılacak.

Orada olmak ve bu tarihi anlara tanıklık etmek çok hoş olacak galiba…

SİVİLAY üyeleri; yine bir yaraya parmak basmak için bir arada olacak ve kamuoyunda ses getirecek bazı önerilerde bulunacak diye düşünüyorum.

Bakalım haklı çıkacak mıyım? 

Yazarın Diğer Yazıları