Bursa SİVİLAY 10 yaşında

Nihat Sapan

On yıl önceki çabaları hatırlıyorum. Bursa’nın sivil toplumunda çeşitli şekillerde yer alan birçok Bursa sevdalısı arkadaşla birlikte yoğun bir çalışma sonucu Bursa Sivilay Derneği’ni  kurmuştuk.

Bursa Sivilay’ın kuruluşundaki felsefenin temel olarak Bursa kentini özne durumunda tutarak kentlilik bilincini yaygınlaştırmak olduğu söylenebilir.

Duyuru için bastırdığımız yazılı materyallerde şu satırlar yer almaktaydı :

Yeşil Bursa..

Çınarlar şehri Bursa..

Kaplıcalar şehri Bursa…

Evliyalar şehri Bursa…

İpek yolunda bir durak Bursa…

Osmanlı’nın taht şehri Bursa…

Tanrının insana armağanı Bursa…

Britanya,Roma,Bizans,Selçuklu,Osmanlı,Cumhuriyet şehri Bursa…

Hanlar,hamamlar,kültür,tarih,folklor,medreseler şehri Bursa…

Tekstil ve otomotiv sanayiinin kalbi,modern tarımın lokomotif şehri Bursa…

Türkiye’nin 4. büyük şehri Bursa..

 

Yeşili bitirilmeye çalışılan Bursa…

Kültürü,tarihi,turizmi,tüm değerleri tehdit altında bir şehir Bursa…

Yeşili,tarımsal alanları,zenginlikleri yağmalanmış,bilinçsiz harcanmış Bursa…

Yaşadığı kentin zenginlik ve büyüsüne yeterince sahip çıkmayanların şehri Bursa..

Ulaşımı,tarımı,sanayisi,kentlisi,köylüsü ile sancıları olan bir şehir Bursa…

 Türkiye’nin 4. Büyük kenti olmasına karşın ne siyasi yapılanmada ne de ekonomik alanda kaynaklardan yeterince hakkını alamayan Bursa…

 Bursa’da yaşayan,geleceğini Bursa’da gören,Bursa’yı seven kentli,köylü,genç,yaşlı,toplumun hangi kesiminden, hangi politik görüşte olursa olsun,ortak paydası "BURSA" ve "İNSAN" olan…

Medeniyetin tüm olanaklarını,kendi değer ve kültürel zenginliklerini yıkmadan,yağmalamadan geçmişe saygılı,gelecek için güven veren…

"Yaşadığım kent benim"

"Bu kent için,gelecek için söylenecek sözüm var"

"Şimdi Bursa ve Bursalılar için bir şeyler yapma zamanı geldi"

"BURSA İÇİN BEN DE VARIM" diyorsanız

"Ben" değil "Biz" inancı ile Bursa ülküsünü bizlerle paylaşmak istiyorsanız, Bursa tarihinde kurulan en geniş katılımlı sivil toplum derneğinde buluşalım.

 Bu çağrı ile yola çıkılıdı ve on yılda birçok çalışma yapıldı. Bu çalışmaların önemli bir kısmı çok  başarılı oldu. Sivilay Bursa’nın diğer sivil toplum örgütleri ile birlikte çalışarak Bursa’nın değerlerini koruma ve geliştirme çabasına ortak oldu.

Geçtiğimiz hafta sonu Bursa Sivilay’ın 10.Yıl kutlama toplantısı yaptık. Bu toplantıya Sivilay üyeleri ve şimdiye kadar başkanlık yapmış olan kurucu başkan Murat Gülez, Ceyhun İrgil, Kubilay Aydın, Sena Kaleli, ben Nihat Sapan ve son başkan Okan Aras katıldılar. Ben derneğin beşinci başkanıyım. Başkanlık yaptığım üç yıl boyunca aktif üye sayısını arttırmak ve düzenli toplantılar yaparak programa alınan konular üzerinde çalışarak amaca ulaşmak konusunda çaba sarfettim. Toplantı yoğun bir katılımla yapıldı. Bu durum Sivilay’ın aynı heyecanla fikir üretmeye devam ettiği görüntüsünü verdi.

Toplantıya konuk olarak davet edilen Sayın Muazzez Ilmiye Çığ, 100 yaşına ulaşmış bir Türk aydını olarak yaptığı etkileyici ve zaman zaman nüktedan konuşma ile dinleyenleri hayran bıraktı.

Kentlilik bilinci taşıyan tüm Bursalıların, Bursa Sivilay Derneğine üye olmasını öneririm.