Bursa'nın adı

Kubilay Aydın
 

Geçtiğimiz günlerde bir Milletvekilimizin THY’nin bir uçağına İnegöl adının verilmesi için çalışma başlattığını öğrendik.
 

Doğrusunu söylemek gerekirse İnegöl gibi birçok yönü ile gerek Bursa’ya gerekse ülkeye çok şey kazandıran bu kadar önemli bir ilçeye ne kadar teşekkür edilse azdır. Fakat bu uçağa isim yazmanın ne işe yarayacağını bir türlü bulamadım. Sizin ilçenizin on bin metre üstünden ayda yılda bir geçecek olan bir uçağa isminizi yazdırmak iki gün sonra kimsenin aklında altı harfli bir kelimeden farklı bir algı yaratmayacak. Bugüne kadar yolculuk yaptığım hiçbir uçağın adı dikkatimi çekmemiştir. Oysa uçak adına gelinceye kadar İnegöl için yapılabilecek o kadar çok şey var ki saymakla bitmez.

Bu olay üç yıl önce Sivilay Derneği’ne önerdiğim bir fikri tekrar aklıma getirdi.

İbiza, Cordoba, Toledo adını sanırım duymayan yoktur. İspanya’nın her biri görülmeye değer üç önemli turizm noktası. Onları bu kadar dikkati çeker hale getiren en önemli faktörlerden biri bir otomobil firmasının verdiği isimler. Otomobil markaları ve versiyon isimleri tüm dünyada çocukların bile dikkatini çekiyor. Önce isim hafızaya kazınıyor, çağımız internet çağı, sonra bu isim internette bulunuyor ve ilgi uyanıyor. Nüfusları elli bin civarında olan bu küçük kentler markalaşma yolunda ciddi mesafeler alıyorlar.

Bursa’nın markalaşması ve turizm kenti olması yolunda ciddi çabalar sarf ettiği hepimizin bildiği bir gerçek.

Bir başka gerçek de kentimizde kırk yılı aşkın bir süredir üretim yapan ve sadece kentimizin değil ülkemizin ekonomisine de önemli katkılarda bulunan iki büyük otomobil firmasının da bulunması. Artık bunlar bizim gözümüzde yabancı değil. Onları kendi markalarımız gibi yakın görüyoruz.

Bu iki gerçeği birleştirdiğimizde kentimizde üretilip tüm dünyaya satılan bu markaların bir modeline, bunca yıllık birlikteliğin hatırına “Bursa” isminin verilmesini isteyebileceğimizi düşünüyorum.

İşte o zaman hava alanında uçak bekleyen birkaç kişinin boş bakışlarına değil tüm dünyanın hafızasına kentin ismini yazarsınız ve her gün dünyanın dört bir yanında insanlar “Bursa” adının nerden geldiğini internet sayfalarında arar. Sonra da Bursa’yı.

Ayrıca bir Bursalı olarak hiç düşünmeden böyle bir arabanın ilk müşterilerinden biri olurum
.

fatura öde kredi kartı ile fatura ödeme fatura ödeme tl yükle kredi kartı ile tl yükle tl yükleme kredi karti borcunu sorgulama kredi karti borç sorgula

Yazarın Diğer Yazıları