El Ele Daha Güzele

Sabri Erdem

 

Sivilay , Üçge Dayanışması..

Dün Dünya Kadınlar günüydü…

Kimi;

Dünyadaki emekçi kadın haklarını ele aldı,

Kimi;

Kadın olmanın,toplu yaşam içindeki sıkıntısını dile getirdi..

İster kutlama diyelim adına,

İsterse de anma olarak ele alalım,

Sonuç itibarıyla, gündemde KADIN vardı dün...

Bursa Sivilay Derneği  ile Üçge A.Ş ‘nin birlikte hazırladıkları ve BTSO Üçge Konferans salonunda gerçekleşen sohbetin konusu da Dünya Kadınlar Gününde, “Kadınımızın Toplum İçindeki Yeri”başlığını taşıyordu..  

Güzel konunun, güzel davetlileri vardı…

İsmail Kemankaş’ın moderatörlüğünde,Emel Baygöl(Psikolog),Nilgün Berk(Avukat),Nurgül Özselek(Sanayici) ve Sibel Bağcı Uzun (Girişimci-Basın Danışmanı), özellikle ülkemizde kadın olmanın zorluklarını anlatırken, buna rağmen başarılı olmanın da ip uçlarını verdiler..

Her biri, Sivilay üyesi de olan bu başarılı iş kadınları,kadına uygulanan taciz ve şiddetin sadece ülkemizde değil,dünyada da çok yaygın olduğunu,ancak bunun en az cezalandırılan suçlar içine girdiklerini,kadın emeğinin halen erkeklerden daha düşük değerlendirildiğini üzülerek belirttiler..

Yasalardaki boşlukların doldurulması, eksikliklerin ise, kadın haklarından önce insan hakları çerçevesinde ele alınarak, ezilen,dövülen,taciz edilen, hatta çoğu kez değişik nedenlerle öldürülen kadınlara, iş işten geçmeden ulaşılması, onların aydınlatılması, gerekiyorsa korunmasının  sağlanması gereğini de vurgularken umutluydular…

İnsanca yaşamanın en önemli gereklerinden birinin “eşit olma”koşulu olduğuna inanan biri olarak bu güzel sohbet sonunda bizler de umutlanmıştık..

 Bursa Kent Konseyi Gezekçileri ağırladı..

Bursa’nın, yüzyıllardan bu yana devam eden Gezek Kültürü’nün temsilcileri dün Bursa Kent Konseyi Başkanı Semih Pala’yı ziyaret etti.

Türkiye’nin bazı il ve ilçelerine ait Sohbet Toplantılarının dünya kültür mirasları olarak kabul görmelerine rağmen, kültür mirasımız olarak varlığını devam ettirmeye çalışan ve ne yazık ki ait olduğu  kentte bile gerektiği gibi tanınamayan GEZEK, hak ettiğine inandığım değerinin tescillenebilmesi için gönül verenleri ile kent dinamiklerinin el ele verip, önce kendi insanına ulaşabilmesini hedefliyor.

Yıllardır üyelerinin evlerinde , sevgilerini,dostluklarını, saygı ile taçlandırıp paylaşan ,

Bursa Sevgim Gezeği,Bursa İpekyolu Gezeği ve Bursa Dostlar Gezeğinin yöneticileri, güzel bir sohbet sonunda  büyük umutlarla ayrıldılar Semih başkanın yanından..

Sayın başkan, aralarında bulunduğum ve bundan büyük onur duyduğum gezekçi dostlara, kent kültürü adına GEZEK gerçeğinin gündemlerinde bulunduğunu ve bunun kendileri için çok önemli olduğunu vurgularken, biz gezekçilere  belki de bugüne kadar söylenen,  en sıcak ve anlamlı mesajı  veriyordu.

08.03.2012

Yazarın Diğer Yazıları