İÇİME SİNMİYOR

Sabri Erdem

 

Beklenen  son…..Atatürk Stadyumu meydan  oluyor..

Her ne kadar karar verilmiş, iş olup bitmişse de,

İçime  sinmiyor..

Daha önceleri meydan diye başlanan  işler, sonuçta  farklı bir yapı olarak karşımıza çıktığı için olmalı ki,,

İtiraf gibi bir başlıkla sunumu var yeni projenin..

Atatürk Stadyumu Bursa’nın GERÇEK meydanı  olacak..

“Bursa, kentin kalbinde çok  önemli bir alana sahip, burayı  alan yaparak değerlendirelim istiyoruz.”diyen Başkan  Altepe   bunu ne kadar yürekten söylüyor bilemiyorum ama , bu isteğin Başkent merkezli olduğu  biliniyor.. Oraya da söz geçirmek zor olsa gerek..

15.Mart.2013 tarihli “Son Pişmanlık” başlıklı yazımda zamanın valisi Sayın Şahabettin Harput’un  Doğanbey  Projesi için yaptığı bir eleştiriden yola çıkıp, gelecekte yapılması planlanan projelerde de geri dönüşü zor yanlışlıkların yapılmaması için uyarıda bulunurken;

Altıparmak’ın alt kısmına meydan yapacağız diye yola çıkıldı. Yıkılanlardan daha büyük bir bina konduruluyor yerine …………….Orayı daha fazla nasıl büyütüp  bir meydan haline getiririz kaygısı taşıyacağına , boşalan yere bina diktiler…………..…Gerçi meydan için çok daha uygun bir yer var(!)Yıkın Atatürk Stadını(!) olsun bitsin.. Al sana  meydan!”

Diyerek biz de bir fikir beyan etmişiz.. Demek ki  itibar da görmüş(!)

İşin şakası bir yana, yıkılan sigorta binası yerine , BTSO ya ait, insan olana lanet okutacak kadar zalimce yapılmış binaya onay verileceğine, şu anda market  ve  otopark  olarak  iş  gören  binanın – ki  Vakıflara  ait  olduğu söyleniyor- yıkılarak , Şelale  bölgesini Salı Pazarı yokuşuna kadar genişletecek ve önünü  de ciddi biçimde açacak olan bir  proje  hayata geçirilebilirdi..

Yapılacak olana karar verilmiş  olmasına rağmen  “Her fikre açığız- ne  anlama geliyorsa-” sözünden cesaret alarak ,bazıları için  ipe  sapa gelmez de olsa,  fikrimizi  açıklamada sakınca görmüyoruz biz de..

Hatta bu  konuda  çok daha  önceleri  , Atatürk  Stadının yıkılmayarak ilk  dönemdeki  orijinal  haline  getirilmesi, Atatürk  Lisesi ve Spor  salonunun  ise  yıkılarak (ki,yıkılacak lisenin ve spor salonunun adı da Atatürk, bunun bir anlamı olmalı gibi takıntılarımızın da olmadığını belirtelim bu arada),  ipekiş’e kadar açılacak  sahanın Kültür parkla birleştirilmesi  veya  meydan  olarak  kullanılması düşüncelerine destek vererek te  düşüncelerimizi  açıklamıştık.. Bu görüşlerde, İpekiş’in bir  müze  haline  getirilmesi, meydan  olarak açılacak  alanların altına otopark yapılması ( özellikle  Kültürparkı  araç  istilasından  kurtarabilmek için) da vardı.. Bu yüzden  bu günkü projeyle   çakışan noktaları da  mevcuttu desteklediğimiz  fikirlerin.

 

Yıkılıp Meydan yapılacağı yerde;  Yeni  yapılandırması ile, konserlerin ve  mitinglerin yapılacağı bir alan olmasının yanında,  genç yaşlı  tüm  Bursa halkına  amatör  bir  spor  mekanı olarak ta hizmet  sunulabilecek   bir  Atatürk Stadyumunun, Bursaspor’un  ilk şampiyonluğunun tescillendiği  ve  Bursa’daki   ender  Cumhuriyet dönemi  yapılarından biri  olarak  yerinde durması  daha  anlamlı  olurdu  diye  düşünüyorum..

İşte bu  yüzden yapılacak  olanlar  içime  sinmiyor..

Bursa’nın  en önemli  eksiğinin , meydan  olduğunu  belirtiyor Sayın  Başkan Altepe.. Bu konuda  başkana katılmamak  mümkün  değil.. Ama  bu  da bu güne  kadar  yapılmaya  çalışılıp  yapılamayanların  bir  itirafı  gibi..

Meydan  yapmak  için  yıkmak,

Yıktığının ne  olduğuna bakmadan  sadece  yıkmak, hüner  olmasa gerek..

Hele hele, bize  ait  olanları  bize  kazandırmasıyla  ünlenen  bir  başkan  için…

11.EYLÜL.2013

Yazarın Diğer Yazıları