KENTE KATKI KOYMA ADINA ÖDÜL VERMEK..!

Binay Kazan

 

Yaşadığımız kente dair söyleyecek bir şeyleri olan kişiler tarafından 2004 yılında kurulan SİVİLAY, geleneksel hale getirdiği “Kente Katkı Ödüllerini” geçtiğimiz hafta sonu açıkladı.

SİVİLAY; 12 ayrı kişi ve kuruma ödül vermiş bu yıl…

Ödüllerin gerekçelerini de objektif biçimde açıklayarak ama…

Kentimizde; suya-sabuna dokunan kişi ve kuruluşlara, siyasi ayrımcılık yapmadan ve hakça bir dağıtım yapmaya özen göstererek ödülleri verdiklerini söylüyor SİVİLAY Başkanı Okan Aras…

Pek çoğumuzun ismini bile bilmediği kişilerde var, ödül kazananların aralarında…

Önemli işler yapan ancak sesini duyuramayan…

İşte bu anlamda; verilen ödülleri doğru platformda değerlendirmek gerekiyor.

Son günlerde; öyle çok ödül dağıtılıyor ki birçok sivil toplum kuruluşu tarafından…

Objektif kriterlere, gerekçelere, kente ve ülkeye yaptığı katkıya bakmadan…

Aslında ödül; bir değerdir kutlanması gereken.

Ödül; onur ve gururdur.

Verilen ödül kesinlikle de bir anlam da taşımalıdır.

Ortada dolaşan plaket enflasyonuna itibar edilmeden, verilen ödülün manevi değeri de güçlü ve kutsal olmalıdır taşıdığı anlam itibarıyla…

Ödül gibi ödül olmalıdır yani…

Onu-bunu küstürmemek/kızdırmamak adına…

Peynir-ekmek gibi dağıtılan ödüllere inat..!

                                    SİVİLAY 2012 ÖDÜLLERİ

SİVİLAY 2012 Kente Katkı Ödülleri arasında en dikkatimi çeken isim; tabii ki Başköy sakinleri oldu.

*Yaşadıkları yerleşim merkezindeki değerlere sahip çıkan ve oranın kirletilmesine-yok edilmesine karşı durarak büyük bir mücadele veren Başköy halkı sakinleri, SİVİLAY’dan ödül kazanmışlar. Kutluyorum çevrenin haklı savunucularını…

*Uludağ Üniversitesi Toplum Gönüllüleri de; Bursa E Tipi Cezaevinde 6 ay boyunca çalışarak ve proje üreterek bu kente katkı koymuş. 30 Üniversiteli gencin, alınlarının teri ile kuruluşlarına kazandırdığı bu ödül de helal olsun.

*Milyon dolarlık transfer bütçelerinin kolayca harcandığı futbol sektöründe alt yapının önemi her geçen gün daha da öne çıkıyor. Geçtiğimiz sezon Avrupa Şampiyonluğunu elde ederek herkese “alt yapı böyle olur” dedirten Bursaspor 16 Yaş Takımı da SİVİLAY’ın bir ödülünü kazandı. Gündeme dair önemli bir mesaj oldu bu…

*Bursa kamuoyuna son 5 yılda 100’den fazla yazılı eser kazandıran Bursa Araştırmalar Merkezi de ödül kazanan bir başka kuruluş olarak alkışları hak etti.

Ödülleri ÖDÜL yapan, tabii ki uygun ve anlamlı gerekçeleridir.

SİVİLAY ödül dağıtımında bu temel ve hakça kriteri göz ardı etmemiş anlaşılan…

*Kaliteli ve güvenli sağlık hizmeti sunumunda önemli aşamalar kaydeden ve açtıkları modern ameliyathaneler ile Bursa’nın gururu olan Uludağ Üniversitesi Tıp Fakültesi de ödül verilen bir kurum olmuş.

                               ERDEM SAKER’DE ÖDÜLLENDİRİLDİ.

SİVİLAY; Bursa’nın efsane olmuş  Büyükşehir Belediye Eski Başkanı Erdem Saker’i de unutmamış ödül dağıtırken…Hala bilgi ve deneyimlerini Bursa ile paylaşan ve iyi bir sivil toplumcu olan Erdem Saker’in bu ödülü fazlasıyla hak ettiğini düşünüyorum ve kendisini kutluyorum.

SİVİLAY’ın ödül dağıttığı diğer isimleri de tek-tek ve gerekçeleri ile sunarak onur listesine bir anlam katmak istiyorum şimdi de…

MUHARREM OR: Son dönemde atletizmde önemli başarılar kazanan Atletizm Milli Takım Antrenörüdür.

CUMHUR AYGÜN:2400 Yurttaşımızın katkıları ile görkemli bir Atatürk portresini gökyüzünden çekerek tarihi bir fotoğraf yapıtı yarattı.

ŞİNASİ ÇELİKKOL:Başta Karagöz-Hacivat olmak üzere kentin geleneksel değerlerinin ısrarlı savunucusudur.

AFİF ANTEL: Kent Müzesine yaptığı değerli eser bağışları ile Bursa’ya katkı sağladı.

DİNÇER CENGİZ:Nilüfer Engelliler Okulu öğretmeni olarak sportif anlamda okuluna ve kentine yaptığı pozitif katkılar, büyük  anlam taşımaktadır.

MUSTAFA BOZBEY:Bursa’da 200’den fazla sivil toplum kuruluşuna kapılarını açan bir STK Yerleşkesi kurması nedeniyle Nilüfer Belediye Başkanı da ödül kazanmıştır.

Bursa’da bulunan sivil toplum kuruluşları içinde önemli bir yeri olan SİVİLAY’ın açıkladığı ödüllerin dağıtım töreni; 23 Mart Cumartesi günü saat 12.00’de derneğin Nilüfer Dernekler Yerleşkesindeki bürosunda yapılacak.

GÜNÜN SÖZÜ: Biz çocukken; yollar bozuktu, musluklar bozuktu, ziller bozuktu, paralar bozuktu ama insanlar sağlamdı. (B.FİDAN)

YENİ DÖNEM GAZETESİ’NDE 11.03.2013 TARİHİNDE YAYINLANAN BİR YAZIDIR.

Yazarın Diğer Yazıları