RIZA AYDIN'LA SOHBETE DEVAM...

Sabri Erdem

 

27 Mart Çarşamba günü ziyaret ettiğim BTB yönetim kurulu başkanı Sayın Rıza Aydın ile Mahfel’in satışı konusu ile ilgili yaptığımız görüşmeyi ana hatları ile geçen hafta aktarmıştım.

İhale  ile ilgili bazı detayları ve Bursa Atatürk Stadyumu ile Altıparmak’ta yapılmaya çalışılan meydan bilmecesi ile ilgili görüşmemizi ise bu yazımızda ele alalım..

 

Mahfel İhalesi İptal Edildi

Bu arada ihale de yapıldı, ve;

Tek  katılımlı, muammen bedelden  de  oldukça düşük  yapılan teklif kabul görmeyerek,  iptal edildi..

Oysa ihale için dört kişi dosya almıştı..

Şimdi,tekrar yeni bir ihale…

Kim bilir,  belki  de  başka gelişmeler…

İzleyip göreceğiz..

İhale  ertelendiğine  göre de, konuşulanların geçerliliği  devam etmekte…

Sayın başkan ile görüşmemizde  ilginç bir nokta da açığa çıktı..

Öyle sanıyorum ki, bu satış konuşulurken insanların aklına gelen;

Şu anki kapalı iki mekan ile önündeki  ana caddeye  cepheli,  ağaçlı  bahçe ve  kapalı mekanın arkasındaki uzunlamasına olan ve şu anda otopark olarak kullanılan yerdi.

04 Nisan 2013 tarihli gazetelerdeki  ihalenin iptali  ile ilgili haberlerde de, satış olacak yerlerden bu şekilde bahsedilmekte..

Yani, kahvehane ve otopark olarak..

Oysa ihale şartnamesinden  bizim anlayabildiğimize  göre,durum böyle değil..

Şartnamede,  Mahfel kıraathanesi ve arsası, ada, parsel ve yüzölçümü olarak sadece binalar ve önündeki caddeye cepheli yerden söz edilmekte..

Arkadaki alan (otopark) ise, yapılan plan değişikliği ile Rekreasyon Alanı olarak  belirlenmiş..

Yani şu an için orası satılmıyor…Satılmaması  da gerek..

O zaman da, belirtilen, yaklaşık  1000 m2 lik satış alanı, alacak kişinin  amacına  uygun olur mu diye düşünüyor insan..

Çünkü yapılacak bir inşaat, birebir bu alanı son sınırına  kadar kullanamayacak sanırım..

Bu da farklı şeyler düşündürmüyor değil insana..

Örneğin, şu an için arkada Rekreasyon alanı olarak ayrılan  yer, sonradan  yeni bir plan değişikliği ile inşaat alanına dönüştürülebilir mi diye..

Her neyse;

Rıza Başkanın , bu alımı  Büyükşehir Belediyesi ile birlikte   Bursa ve  Bursa halkı adına ortaklaşa gerçekleştirebilecekleri  önerisi  ise  halen geçerli.

Mahfel’in kurtuluşu için,  bu teklif üzerinde durulmaya değer…

 

Atatürk Stadyumu mu, Meydan mı?

Son günlerde Büyükşehir Belediye Başkanı Sayın Recep Altepe’nin bir açıklamasıyla tekrar gündeme gelen Atatürk Stadyumunun yıkılarak , yerine meydan yapılması fikrini de sorduk Rıza başkana..

Yıkılma gerekçesi olarak teknik bir zorunluluk yoksa, bu yıkımın vicdani ve akılcı olmayacağını söyleyen başkan, buranın toplantılar, şenlikler ve bayramlar için kullanılabileceğini, bu hizmetin de zaten meydana olan gerekçenin karşılığı olduğunu vurgularken, bu konuda büyük bir çoğunluğun da hislerine tercüman oluyordu..

Kendi kişisel görüşünün de Atatürk Stadının yıkılmaması yönünde olduğuna kesinlikle inandığım  Recep Başkanın, -ki bunu daha önceleri “Atatürk Stadına Kimse Dokunamaz” diyerek açıklamıştı- nerden gelirse gelsin, oluşacak baskılara Bursa adına karşı çıkması gerek.

Gerçi bazıları için bu yıkım gerçekleşmiş gibi kabul edilse bile, bu konuda Bursa’lıların  tüm kurum ve kuruluşlarıyla,  daha söyleyecek sözlerinin olduğuna inanıyorum.

Bursa’nın kimliğini oluşturan özel ve güzel şeyler nasıl bir bir ortaya çıkarılmaya çalışılıyorsa,  Atatürk Stadı da orijinal haline getirilerek  Bursa halkının ve sporunun hizmetine sunulmalıdır diye düşünüyorum..

Meydan yapılması gereken yerleri bir bir katlederken, meydan adına kent kültürünü yok etme talihsizliğini de yaşamayız böylece…

Yazarın Diğer Yazıları