Sivilay, otoyol projesini tartıştı

Kubilay Aydın

 

Bursa Sivilay Derneğinin her ay gerçekleştirdiği Sivilay Sohbet toplantısının bu ayki gündeminde Otoyol Projesi vardı.

Konu ile ilgili ilk sözü alan Ziya Güney olaya daha geniş açıdan yaklaştı. Sermayenin küreselleşmesinin ülkemiz üzerine etkilerinden hareketle bu etkileşimin kentimiz üzerine getirdikleri ve getireceklerini kendine özgü üslubu ile anlattı.

Doğrusunu söylemek gerekirse Sevgili Ziya ağabeyin ses tonu ve mimikleri bu ülkeye olan sevgisini ve sözlerindeki inanmışlığı açıkça ortaya koyuyordu.

BAOB dönem sözcüsü olarak ben de Otoyol ile ilgili hazırlanan alternatif güzergah projesini davetlilere anlatmaya çalıştım.

En son söz alan Sevgili Erdem Saker bu tür projelerin çevreye, sulak havzalarına ve tarım alanlarına felaket sayılabilecek etkilerinin olacağının altını çizdi.

Yaklaşık iki aydır kamuoyu, ilgili bakanlıklar ve siyasiler ile paylaşılan alternatif güzergah ile kuzey güzergahının ayrıntılı karşılaştırmasını içeren bu rapor ile ilgili hiçbir geri dönüşün olmaması düşündürücü.

Bu konuya bir tek Ziraat Mühendisleri odası eski başkanlarından olan Bursa Milletvekilimiz İlhan Demiröz sahip çıktı ve Meclis Gündemine getirdi.

Sivil anayasanın konuşulduğu bir dönemde son derece samimi bir sivil toplum çalışmasının ya da önerisinin daha ciddi değerlendirilmesi, en azından “doğru ya da yanlışsınız” açıklamalarından birinin yapılması sivilleşme çabalarının samimiyetine artı puan yazardı inancındayım.

Yazarın Diğer Yazıları