Siyaset Oyunu

Güzin Abraş

 

Oyları toplayanın kazandığı siyaset oyununda kurallar önemlidir. Ve aslında kurallar çocukken oynanan oyunlardan çokta farklı değildir. Belki de bu nedenle  “siyaset oyunu” diye bir tabir oturmuştur literatüre. 2013 seçim yılıdır, siyaset oyunu hızlanmıştır.  Ve siyaset  oyunu  çocukken hepimizin bildiği oyunlar gibi oynana gelmektedir.

Kovalamaca

Belediye başkan adayları birbirinden hızlı koşma derdindedir. Hızlı koşan kazanır. Bu arada ayağı takılan, arada dikkati dağılan geride kalır. Elbette hızlı koşmak bir kondisyon meselesidir. Yıllarca oturanlar birden kalkıp  hızlı  koşamaz. Talimli olmak lazımdır.

Saklambaç

Bir duvara, ağaca kapanıp yüze kadar sayan ebe, gözlerini açıp etraftaki oyun arkadaşlarının nerede gizli olduğunu kestirmeye ve onlardan önce sobelemeye odaklıdır. Burada da siyasette olduğu gibi gözlerin bir dönem kapalı bir dönem son derece açık olması gerekmektedir .

Körebe

Ebe seçilen kişinin gözleri bir mendille sıkıca bağlanır. Bu durumu siyaset oyunu ile paralel yorumlamak istediğimizde karşımıza bir başka yorum olarak  “ bu ancak gözü karartarak girilecek bir iştir “ i getirebilir. Ya da   “ gözlerimi kaparım vazifemi yaparım”  gibi bir sonuçta doğurabilir.

Yakan top

İki grup vardır. Belki bunu iktidar ve muhalefet olarak ayırabiliriz.  Gruplardan biri ortaya geçer ve diğer grup ikiye ayrılarak ortadaki grubun üyelerini top marifetiyle vurmaya çalışır.

Burada dikkat edilecek bir önemli durum vardır.  Topla vurulmak istenen,  hedef alınan kişi  eğer topu elleriyle tutarsa elenmek bir tarafa “ bir can “ yakalar.  Siyasetçinin bu oyundan çıkaracağı ders rakibi vurayım derken eline avantaj vermemeye dikkat etmektir.

Sek Sek

Aslında bir denge oyunudur ve tek ayak üstünde neler yapılabileceğinin anlatımıdır. Siyaset oyununa giren zaten dengeler konusunda hassaslaşmıştır.  İlk gidişi bitiren oyuncu bitince

sondan başa dönüş yapar.  Bu da siyasetçiye şunu anlatır ;  “giderken yanındakilere iyi bak dönüşte onlarla tekrar karşılaşacaksın.

Lastik İp

Kız çocuklarının oynadığı bir oyundur ve  başarı gösterilen her aşamadan sonra ip yükseltilerek zıplamak zorlaştırılır. Siyasette kadına yapılan aslında tam olarak budur. Kadın bir hedefi aştığında önünde aşılması gereken daha güç bir engelle karşılaşmaktadır.  İpin elastikiyeti oyunun oynanmasını kolaylaştırsa da ayağa dolanırsa fena düşürür.

Bezirganbaşı

“ Aç kapıyı bezirganbaşı, kapı hakkı ne verirsin ne verirsin “   Amanın ! Sanki başkanlık pazarlığı yapılıyor …. Sanki bu oyun değil… Partinin kapılarını açılması için bezirganbaşı  ne istiyor, ne kadar istiyor. Kimler kollar arasında kıstırılıp kalıyor.  Kimin adı kimin kulağına fısıldanıyor. Ve sonrasındaki ip çekişmece de mutlaka güçlü olan kazanıyor.

Ve Bezirganbaşı ne derdi hatırlayın : “ arkamdaki yadigar olsun, yadigar olsun “……

Ne diyelim?

“  Bir sıçan, iki sıçan, üçte kapan……

Yazarın Diğer Yazıları