Teşekkürler Rıza Başkan!

Sabri Erdem

 

Bursa’ya hizmet  ettiğiniz için,

Bursa’nın değerlerine sahip çıktığınız için,

Ve Bursa adına taraf olduğunuz için teşekkürler.

Geçtiğimiz Çarşamba günü,

T.C Bursa Ticaret Borsası başkanı Sayın Rıza Aydın’ı ziyaret ettim.

Randevu talebimi kabul ettiği ve dostça sohbet imkanı sunduğu için de ayrıca teşekkür ediyorum kendisine.

Geçtiğimiz günlerde yazılı basında, BTB olarak  satışa çıkarılan Mahfel’in ihalesine girebileceklerini, bu özel yeri aslına uygun olarak Bursa’lılara sunmak istediklerini belirten yazıyı okuyunca, heyecanla  kendisiyle görüşme talebim oldu..

Yıllarca Bursa’ya hizmet etmiş ve etmeye de devam eden biri ile aynı paralelde düşünmek, Bursa için olması gerekenlerde düşünce ve eylem birliği içinde olmak gurur ve umut verdi bana.

Çünkü Mahfel’in  Bursa’lılara ait olarak kalması dileğimi defalarca  yazıya dökmüştüm köşemde.

Sadece benim değil, yazılı ve görsel basında, konunun Bursa’lıların genel  isteği doğrultusunda birçok kez işlenmesine ve satışın durdurulması dileklerimize rağmen satış kararı, hem de ivedilikle  çıkarıldı.

Sönmeye yüz tutan ümitler ise, Sayın Rıza Aydın başkanlığındaki Bursa Ticaret Borsasının ihalede  taraf olması ile yeniden yeşerdi.

Rıza başkan, Mahfel ile ilgilerinin çok daha eskilere dayandığını,

1999 yılında yanan Mahfel’i, Borsanın katkılarıyla  “Bursa Defteri” adıyla çıkarılan derginin Mart/1999 tarihli ilk sayısında kapak konusu yaptıklarını, dergiyi göstererek belirtme gereği duydu.

Yanmış Mahfel’in fotoğrafı altındaki “ Anılar Bahçesi Mahfel Yandı “ yazısı, ANLAYABİLENLER için çok anlamlıydı..  

Ayrıca, T.C Bursa Ticaret  Borsası olarak  21 Mayıs 2009 tarihinde  ve 105 no ile, Bursa İl Özel İdaresi adına yazılmış  fakat ne yazık ki yanıtlanmamış  bir dilekçeden de bahsetti Sayın Başkan..

Adı geçen dilekçede Mahfel’in Bursa için önemi vurgulanırken,”….Mahfel’i, Bursa kent bilincindeki müstesna yerine  yerleştirmeyi ve bu toplumsal sorumluluğu üstlenmeyi görev sayıyoruz . Her Bursa renginin yer bulduğu anılar bahçesi MAHFEL’e, kamu sahipliği ve kamusal kimlik yakışır diye düşünmekteyiz.” diyerek  Borsanın  görüşü açıkça dile getiriliyor ve buranın satın alınması adına “….makul bir bedel tespit edildiğinde de Bursa için anlaşmak istiyoruz.” sözleri ile de kararlı tutumları vurgulanıyor…

Aynen bugün olduğu gibi…

Cevabını bulamayan bir dilek oldu bu ve bugünlere gelindi…

Keşke o günlerde bu yazıya bir cevap verilebilseydi.. Belki çözüm daha o gün üretilir ve bu günlere gelinmezdi..

Sayın başkana  bunu sorduğumuzda , sadece “kimbilir” diye geçiştirmek zorunda kaldı…

Peki bugünkü durumda ne olacak?

Rıza başkan, buraya tekrar talip olduklarını yineledi..

İster bedeli ödenerek tek başına , ister belediye ile birlikte hareket ederek –ki bu Sayın Rıza Aydın’ın özel olarak üzerinde durduğu ve arzuladığı bir durum.- veya Borsaya ait gayrımenkuller  ile  takas yapılmak suretiyle bu alım gerçekleştirilebilir.

 

Buradaki nihai amaç, 21.05.2009 tarihli ilk dilekçedeki ifade ile “…Mahfel’in, tarihi vasfının yaşaması ve halkın hizmetinde ANONİM  olarak bulunmaya devam etmesi..”

Sayın Rıza başkanın kararlılığı çok  açık ve net..

Çünkü  27.Mart.2013 tarihli Meclis Toplantısının gündeminde, satışa çıkarılan Mahfel de yer alıyordu..

Yazarın Diğer Yazıları