YIKILMASIN KORUNSUN!

Sibel Bağcı Uzun

Bursa Akademik Odalar Birliği (BAOB) ve Bursa Atatürk Stadyumu ve Çevresini Koruma Derneği ortaklığında,  Bursa Atatürk Stadyumu’nun Dünü –Bugünü-Yarını masaya yatırılıyor.

Bursa Eczacı Odası Başkanı Ecz.Kubilay Aydın’ın Moderatör olduğu panelde, TMMOB’daki tüm odalar adına Mimarlar Odası Bursa Şubesi Başkanı Can Şimşek, teknik anlamda ortak görüşleri açıklayacak.

Atatürk Stadyumu üzerine yakın zamanda belgesel de hazırlayan TV Program Sunucusu, Gazeteci, Spor Araştırmacısı İsmail Kemankaş ise Atatürk Stadyumu’nu önemini tarihi belgelerle bir kez daha anlatacak.

Kubilay Aydın ve İsmail Kemankaş aynı zamanda Atatürk Stadyumu için, Cumhuriyet Dönemi Sivil Mimari Örneği yapılara sahip çıkılması gerektiği konusunda gerek düzenlediği toplantılar ve gerekse imza kampanyalarıyla raporlar sunan Bursa Sivil Toplum Derneği (SİVİLAY)’ın da Yönetim Kurulu Üyelerinden.

Daha önce sunulan açıklamada SİVİLAY, kentin en önemli sevinçlerini/hüzünlerini paylaştığı, bu tesisin sonradan yapılan bütün ilavelerinin yıkılarak, aslının ortaya çıkarılmasını istiyordu.

Bildiğiniz gibi 1950 yılında bizzat Mustafa Kemal Atatürk’ün bin liralık bağışı ile yapımı başlayan stadyum, pek çok kez değişime uğrayarak, ilk halinden çok uzak yapılara büründü.

SİVİLAY, Bölgede planlanacak meydana da hayat verebilecek bir tarzda düşünülmesi gereken Atatürk Stadyumu’nun aslının, kentimize Spor ve Kültür Merkezi olarak, çok farklı boyutlarda hizmet verebileceğine de dikkat çekmişti.

Büyükşehir Belediyesi eski Başkanı Erdem Saker’in görüşlerini de hatırlatırsam, “Atatürk’ün bin liralık bağışından sonra, Bursa Valisi Haşim İşcan tarafından diğer kaynaklar bulunup yaptırılan bu tesisin, kapalı tribün dış cephe taşları çok özeldir. Bursalı yurttaşlarımız, burada çok ciddi birlik beraberlik mesajlarına tanık oldu. Bursa olarak, bu mekânda çok keyifli anılarımız var. Tesis, pekala ilk haline getirilerek, spor ve kültür merkezi ya da müze olarak kentimize hizmet verebilir” diyor.

Neden olmasın? Bugün, karşımızda bir Atatürk Stadyumu ile yaşıt bir Barcelona örneği durmuyor mu? 1954-57 yıllarındaki aslı korunmuş olup, binlerce turist büyük bedeller ile müze olan bölümlerini gezebiliyor.

Bu noktada Atletizm Federasyonu Teknik Kurul Başkanı Muharrem Or’un görüşleri de oldukça önemlidir. Dünyadaki tarihi statlardan örnekler veren Muharrem Or, uluslararası müsabakalar için “tesisin hiçbir eksiği yok, uygundur” diyerek, pek çok ülkede  bu tip tarihi spor tesislerinde yarışmalara katıldıklarını da belirtiyor.

Tabiî ki anılar da bir kalemde silinemez ancak Atatürk Stadyumu, sadece duygusal tepkiler ile korunamaz.

Yıkmak yerine, korumayı ön plana çıkartıp, bölgenin geneli ile ilgili ciddi tasarım yarışmaları düzenlenmesi, çok daha değerli önerileri ortaya çıkaracaktır.

İşte bu aşamada, akademik odalarımızın, STK’ların üniversitelerimizin ve halkın istekleri dikkate alınarak, tesislerin önemli bir bölümü korunmaya alınabilir.

Anıtlar Kurulu’ndan da tescilli böyle kaç tesisimiz daha var ki? Ya da kaldı?

İşte bu sorunun cevabı BAOB ev sahipliğinde, 1 Nisan saat 19:00’da bir kez daha aranacak.

Ve umarım kazanan Bursa halkı olacak!

 

(27.03.2015-Hürriyet Bursa'da yayınlanmıştır)

Yazarın Diğer Yazıları