Zeytin Zamanı

Güzin Abraş

 Öyle bir aşk masalı ki bu;  ne sonunda mutlu bir kavuşma hikayesi var, ne de hepten alıp başını gidebilmek mümkün. 

 Öyle bir aşk ki; hep göz önünde ama vuslatı yok binlerce yıldır. Yine de sabırlı, yine de  üretken yine de barışa, dostluğa adanmış, sırdaş  ve  kutsal.

 Deniz kızına aşık balıkçının hikayesi gibi. Kökleri karada ama aklı hep denizde. Dalgaların anlattığı mitolojileri dinlemeden uyuyamayan, hatta nefes bile alamayan.

 Asla kavuşamadığı denizlerden gelen esinti, bedenini delip geçmiş, gövdesini türlü şekillere sokmuş. bazen kıvrılmış, bazen burulmuş ama gövdesi çürümeye en dayanıklı ağaç diye  geçmiş kitaplara. Her şeye rağmen, yaşama inat, kendi köklerinden yeniden doğmuş. Ömrünü tamamladığında köklerinden yeni bir ağaç filizlenmiş her defasında. Sırf bu yüzden bir de isim takmışlar ona; “ölmez ağa” demişler. Adınla yaşa sen zeytin ağacı.

 

Zeytin ağacının yaprakları zafer, akıl ve barışı simgelemiş.  Bir zeytin dalı ile Nuh' un gemisine geri dönen güvercin, o büyük sel felaketinin sona erdiğine işaret sayılmış. Müjdeler vermiş bir dalıyla zeytin ağacı. 

 Ne de olsa bir Akdenizli o.  Dallarını sopalarla hırpalayarak ürün toplayanları değil, yapraklarını okşayarak, meyvelerini türküler söyleyerek toplayanları seviyor. Sevgisini ise bereketi ile anlatıyor. Ağlar sonsuz denizlere atıldığı gibi toprağın sonsuz bereketi için zeytin ağacının dibine seriliyor. Ağlar gümüşi balıklar ile değil, yeşilli siyahlı morlu zeytin taneleriyle doluyor.

 Tarım alanlarımızın yaklaşık yüzde 3'ünü zeytinlikler oluşturuyor. Devlet İstatistik Enstitüsü'nün rakamlarına göre, ülkemizde 100 milyona yakın zeytin ağacı bulunuyor ve bunların yüzde 90 kadarı meyve veriyor.

 Üretilen zeytinin yaklaşık yüzde 80'i yağlık, yüzde 20'si sofralık olarak değerlendiriliyor. Sofralık olarak değerlendirilen zeytinlerin yüzde 85 kadarı siyah, yüzde 15 kadarı ise yeşil zeytin olarak işleniyor. Sofralık zeytin üretiminde Marmara Bölgesi başta olmak üzere bunu sırası ile Ege, Güneydoğu Anadolu ve Akdeniz Bölgesi izliyor. Avrupa Birliği'nin toplam sofralık zeytin ihtiyacının yaklaşık yarısı ülkemizden sağlanıyor. İri kalitede sofralık zeytin üretimi  Gemlik ve Mudanya’da  yoğunlaşıyor. Gemlik zeytini artık bir marka.

 Ülkemizde yaklaşık 400 bin çiftçi ailesi geçimini tümüyle zeytincilikten sağlıyor ve 1 milyonun üzerinde tarım işçisi zeytincilik dolayısıyla iş  buluyor. Zeytin ve zeytinyağı sektörü bütün olarak düşünüldüğünde, 6-7 milyon yurttaşımız geçimini bu sektörden sağlıyor.

Bizim memlekette şimdi zeytin zamanı . Canım Gemlik Körfezi’nin dik yamaçlarında çoluk çocuk kendi deyimleriyle “zeytine gidiyor”.  Soğuk poyrazlarda  ya da zamansız gülümseyen güneşin oynaştığı yapraklar arasından itina ile zeytinler toplanıyor. Evlerin altlarında boy boy ayrılıyor.

İş zamanı şimdi bizim buralarda… Zeytin zamanı…

 

fatura öde kredi kartı ile fatura ödeme fatura ödeme tl yükle kredi kartı ile tl yükle tl yükleme kredi karti borcunu sorgulama kredi karti borç sorgula

Yazarın Diğer Yazıları