Zırvalatan Doktor

Sabri Erdem

 

İnsanlar değişik değişik yaratılmıştır, bunu biliyoruz..

Sınıflamasını yapmak  zor olmasa da, uzun olur..

Ayrıca bir yazıda  belki..

Ama bu sınıflamadan  bir örnek vermek gerekirse eğer,

Düşünenler,

Ve;

Düşünenlerin, düşünceleri üzerine Zırvalayanlar  diye  belirtmek  mümkün.. 

          x                         x                          x    

 Son birkaç gündür, yazılı , görsel ve sosyal medya,  bu sınıflamaya  örnek teşkil edebilecek insan tiplemeleri  ile meşgul..

İyi ve güzel adına kaldırılmaya çalışılan her  taşın altından çıkan sevgili kardeşim Dr.Ceyhun İrgil, yine başka işleri yokmuş gibi, Balıkesir’de  düzenlenen  “Meme Kanserinde Yeni Yaklaşımlar” başlıklı  bir panele katılmış..

Birikimlerini aktarmak, bilgiler sunmak ve dolayısıyla da insanlara faydalı olmak  adına, sadece sosyal sorumluluğunu yerine getirebilmiş olmanın  keyfini yaşamak için….  

 Dr. İrgil’i tanıyanlar iyi bilir… Sohbetleri doyumsuzdur..

 En ciddi konularda bile, zekasının kıvraklığını simgeleyen esprili yaklaşımı, konuyu hafife almaktan öte, çok daha iyi anlaşılmasını sağlar…

 İlgili  panelde, ana söz olarak söylediği “İnsanlar bu devirde meme kanserinden ölmemeli” ilkesinin etrafında meme ile ilgili, sosyal açıdan ve bir cerrah olarak tıbbi açıdan söyledikleri gerçekleri, acıtmadan , kırmadan , tam aksine yüzlerde bir tebessüm bırakarak esprili bir biçimde izah etmesi, bazı kıt akıllıların algılama alanına girmemiş olmalı ki, bu sözlerden  yola çıkıp zırvalayarak , kendine bir yazı konusu çıkarmış…

 Zırvalayanın kendisi olduğunun farkına varmadan,

 Düşünenlerin düşüncelerine zırva deme cesareti göstererek hem de..             

                 x                          x                       x

 Op.doktor İrgil, kadın memesinden bahsederken “bu uzvun ana görevinin süt vermek olduğunu, bilimsel açıdan  derinin altını kaldırdığınızda , büyük oranda yağ dokusundan oluşan bir süt bezinin bulunduğunu” söyler…

 Peki bunu başka türlü bilenimiz var mı?

 Bir canlının soyunun devamı ve  dünyaya getirdiği yavrusunun hayatta kalabilmesi  için ana sütünün önemini , bunun da çeşmeden değil, gebelik ve doğumla birlikte vücutta oluşan o muhteşem değişim sonucu  ana memesinden sağlandığını bilmeyenimiz var mı?

 Peki sevgili  İrgil başka ne der?

 “Sosyal açıdan baktığınızda meme çok acayip işlere yarayan, reklam aracıdır.. Karşı tarafı çağırmak için. Asıl hedef üremek olduğu için karşı cinsi kandırmak içindir.. Memenin üzerinden deriyi kaldırdığınızda geriye kalanın direkt olarak kuyruk yağı olduğunu düşünebilirsiniz.. Erkeklerin delirdiği şey bildiğin kuyruk yağıdır.”

 Buradaki aktüel ve  magazin basını ile  reklam dünyasına yapılan iğnelemeyi  , olayın daha iyi anlaşılabilmesi için  seçilen  mizah dolu  kelimeleri anlayamama  bahtsızlığı yaşayıp, bunlar hakkında zırvalamak ta ayrıca bir beceri ister mi bilemiyorum.

  Ayrıca  kadın veya erkek olsun, dünya nüfusunun  büyük çoğunluğunun, meme dediğimiz organa, bilimsel anlamda bakmadıkları da  bir gerçek…  

  Her ne kadar ülkemizde memeye bakışın erkeksi olduğu söylense de,

  Dürüst olursak, bunun diğer yerler için de böyle olduğunu söylemek mümkün..

   Yanlış  bunun neresinde ?

                        x                             x                          x

   Meme de, kişi için,  insan vücudunu şekillendiren her organ gibi, psikolojik denge adına önemli bir uzuvdur kuşkusuz..

   Bırakın  günlük yaşantımızda bize  destek olan bir uzvumuzun  noksanlığını, saçımızın dökülmesi bile arzu edilen bir  şey olamaz..

    Ama tüm bunlar, anneliğin dışında sıralamaya konduğunda, “memenin diğer uzuvlarımızın yanındaki önem derecesinin daha düşük olduğu” söyleminin doğruluğunu da yok edemez..  

   Anlatmaya çalıştığım tüm bu gelişmeler  günlerdir medyada..

   Doğruları, gerçekleri, tüm çıplaklığı ile söyleyenlere söyleyecek sözü olamayanlar, zırvalamaktan başka bir şey yapamazlar.  

   İşte bu yüzden;

  “Kadın kendi bedeni ile ilgili kararları kendi vermelidir. Bizim görevimiz  onkoplastik  cerrahiye inanan cerrahlar  ve plastik cerrahlar olmak üzere , ona tüm seçenekleri sunmaktır.”

diyen bir tıp  adamının söyledikleri için  zırva sözler demesi,  zırvalamanın ta kendisi olsa gerek...

Yazarın Diğer Yazıları